Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Święto Wina w Janowcu

Mateusz Pitas

Tytułowe wydarzenie odbyło się 25 maja w Janowcu nad Wisłą, o czym wspominałem w poprzednim wydaniu „Uważam Rze".

Na dziedzińcu Zamku w Janowcu swoje wina oficjalnie prezentowało 13 winnic, nieoficjalnie można było spróbować wina z jeszcze jednej. Moim zdaniem cała impreza powinna być określana jako festyn ludowy, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu, bo taki charakter miało to wydarzenie. W plenerze, z widokiem z janowieckiego wzgórza, z dala od warszawskich salonów, bez zbędnego nadęcia, szalików na szyi, można było spróbować polskich win. Przeważały białe wina. Oprócz tego nie zabrakło również czerwonych, były też różowe i jedno musujące. Odnośnie do czerwonych nie będę się wypowiadał, nie jestem miłośnikiem polskich czerwonych win i, niestety, po degustacji dostępnych pozycji nie zmieniłem zdania. Co do białych – uważam, że nie mamy się czego wstydzić, większość z nich jest warta spróbowania. Jak dla mnie najciekawsze były wina Sibera i Cuve z winnicy Słowicza. Pierwsze półwytrawne, bardzo delikatne, lekkie – powinno znaleźć swoich amatorów. Drugie, to kupaż szczepów seyval blanc i bianca – wymagające, bardzo wytrawne wino, idealnie zharmonizowana wysoka kwasowość, długi przyjemny finisz. Powyższe polecam, jednak moim subiektywnym faworytem zostało wino SeyvalBlanc z winnicy Nowiny-Enklawa, którego można było nieoficjalnie spróbować – białe, wytrawne ponad miarę, o przyjemnym, lecz agresywnym bukiecie, trochę zbliżonym do klasycznego sauvignon blanc.

Niestety, wymienionych wyżej win nie można kupić. Pierwsza winnica przymierza się do sprzedaży w przyszłości, właściciel drugiej wytwarza wino tylko na własny użytek.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu