Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Marcus Claus

Mateusz Pitas

Tytułowa postać to nie brat Świętego Mikołaja, ale właściciele niemieckiej winnicy Weingut Zehe-Claus położonej w Rheinhessen (Hesja Reńska) – największym winiarskim regionie w Niemczech.

Usytuowany jest pomiędzy miejcowościami Mainz, Bad Kreuznach i Worms. Z tego regionu pochodzi typ win Liebfrauenmilch – „mleko ukochanej Pani (Maryi)", które są u nas powszechnie znane i kojarzone jako typowe wina reńskie, co niestety psuje markę tym winom. Położenie i gleba występujące w omawianym regionie umożliwiają uprawę różnych odmian winorośli. Powszechnie uprawiane są: riesling, muller-thurgau, dornfelder, silvaner, portugieser, spatburgunder i grauburgunder. Oprócz wymienionych znajdziemy dziesiątki innych szczepów, tutejsi winiarze znani są z zamiłowania do eksperymentów i wytwarzania win z zapomnianych odmian.

Marcus Claus i jego żona Brigit Zehe-Claus należą do pokolenia młodych, wykształconych winiarzy, którzy przywracają blask regionalnym winom. Ich winnica położona jest w północno-wschodniej części regionu w pobliżu miejscowości Mainz i rzeki Ren. Wina z tej winnicy odnalazłem w nowo powstałym sklepie z winami na warszawskim Powiślu. Degustowałem, oczywiście w domowym zaciszu, rieslinga, rivanera, muskatela i białego burgunda. Wina zaskoczyły mnie delikatnością – pomimo napisu na butelce, że są wytrawne, należy je odbierać jako delikatnie wytrawne lub nawet półwytrawne. Nie oznacza to jednak, że powinno się przejść obok nich obojętnie – złożoność doznań atakujących zmysł smaku i zapachu sprawia, że warto poszukać tych win na półkach sklepowych. Zachęca też do tego ich korzystna cena, szokująco niska.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy