Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

W skrócie

Być może urzędnicza rozrzutność i niekompetencja zostaną w końcu ukarane. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie finansowania koncertu Madonny z publicznych pieniędzy. Początkowo koncert budził duże kontrowersje ze względu na termin – 68. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Jednak jeszcze większy skandal wybuchł, kiedy się okazało, że urzędnicy Ministerstwa Sportu lekką ręką dofinansowali go sumą 5,8 mln zł. W maju Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła w raporcie, iż postępowanie urzędników było rażącą niegospodarnością. Czyn ten zagrożony jest karą do trzech lat więzienia.

Grobowiec zawierający szkielety 63 osób i ponad 1200 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, alabastru i obsydianu znaleźli w Peru polscy archeolodzy pracujący pod kierunkiem dr. Miłosza Giersza z Instytutu Archeologii UW. Grobowiec należący do przedstawicieli preinkaskiej cywilizacji Wari odkryto w Huarmey, 300 km na północ od Limy. Znalezisko datowane na VIII wiek n.e. jest bardzo ważne z naukowego punktu widzenia, gdyż do tej pory wszystkie odnalezione grobowce z tej epoki były od dawna ograbione lub zniszczone.

70 lat temu w katastrofie lotniczej zginął naczelny wódz i premier RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski. Przyczyna jego śmierci wciąż nie została ostatecznie wyjaśniona i dlatego warto o tym wydarzeniu przypominać. Choćby w taki sposób, w jaki zrobiono to ostatnio w Gibraltarze, gdzie odsłonięto odrestaurowany pomnik upamiętniający katastrofę. Monument stojący uprzednio w mało reprezentacyjnym punkcie miasta znalazł się obecnie w eksponowanej lokalizacji nad samym morzem w tzw. Europa Point. Na pomnik składa się skrzydło Liberatora i wizerunek orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Na kamiennej podstawie skrzydła wyryto nazwiska ofiar katastrofy.

—kmj

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez