Najnowsza interwencja Uważam Rze

Sarmackie gawędy

Agnieszka Niemojewska

Piekara, autor znany choćby z cyklu o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie, tym razem przenosi czytelnika do Rzeczpospolitej końca XVII w. (notabene już tak uczynił w „Charakterniku", tam jednak akcja rozgrywa się w czasach bezkrólewia po śmierci Jana III Sobieskiego).

Młody, acz doświadczony, Jacek Zaremba – podstarości łęczycki – przybywa do Wielkopolski na dwór starego przyjaciela stolnika Ligęzy. Gospodarz zaprosił Zarembę, znanego z bystrego umysłu, by pomógł mu rozwikłać tajemniczą intrygę. Otóż w posiadłości Ligęzy zaczęli pojawiać się goście, których ponoć sam gospodarz zaprosił – na co mieli stosowne listy z pieczęciami. Tyle że stolnik ani ich nie znał, ani nie wiedział, czemuż to właśnie do jego dworu przybyli. Któż i po co zadał sobie tyle trudu? I czy imć Komarnickiego, miecznikowica Broniewskiego i pułkownika Sperlinga coś ze sobą łączy? Najnowsza książka Jacka Piekary bywa określana jako powieść awanturnicza. Tyle że w „Szubieniczniku" wcale trup nie ściele się gęsto, a jedynie napitki leją się strumieniami. Bo burzliwe i tragiczne losy gości Ligęzy poznajemy z ich opowieści; nie płyną one wartko, nieustannie bowiem przerywane są dygresyjkami i wtrętami słuchających (czasem można odnieść wrażenie, że Piekara stworzył swych bohaterów, by mogli barwną staropolszczyzną „gawędzić w swobodnej, przyjacielskiej komitywie"). „Szubienicznik" to bez wątpienia drobiazgowe, ciekawie skonstruowane studium zachowań Polaków z końca XVII wieku. Czekam na kolejny tom.

Jacek Piekara
"Szubienicznik"
Wyd. Otwarte

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Konsolidacja długu - co to jest, jak działa i dla kogo jest najlepsza?

Duża część z nas posiada wiele zobowiązań finansowych, ale nie wszyscy radzą sobie ze spłacaniem zaległości w terminie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Nawet w przypadku kilku pożyczek czy kredytów można wybrnąć z tej sytuacji. Odpowiedź to konsolidacja długu.

Kiedy długi są przekazywane do firmy windykacyjnej?

Wskaźnik zadłużenia Polaków rośnie z roku na rok. W ostatnim kwartale 2017 roku łączna wartość przeterminowanych długów przekroczyła 25 mld złotych. Jeśli banki i inne instytucje, które zmagają się z nieuregulowanymi wierzytelnościami, mają trudności w sprawnym odzyskaniu swoich pieniędzy, mogą je przekazać do firmy windykacyjnej. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Niemal 30% Polaków wybiera lokaty bankowe jako sposób pomnażania oszczędności. Chociaż niskie oprocentowanie nie zachęca do deponowania kapitału właśnie w takiej formie, lokaty cieszą się dużą popularnością. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Sprawdzamy.

Jeśli nie w banku, to gdzie – kilka słów o pożyczaniu

Bank odmówił ci przyznania kredytu? Potrzebujesz środków na remont samochodu lub wyprawkę dla dziecka? A może masz inne, niespodziewane wydatki, jednak twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska dla banku? Nie martw się, nie ma sytuacji bez wyjścia. W takiej sytuacji możesz skorzystać np. z pożyczki pozabankowej lub pożyczki prywatnej. Który sposób jest najbardziej korzystny?