Najnowsza interwencja Uważam Rze

Na stronie www.wolnelektury.pl wszystkie e-booki sa dostepne za darmo

Tysiąc książek w plecaku

Agnieszka Niemojewska

By na urlopie przeczytać kilka ciekawych powieści, nie musisz dźwigać opasłych tomów. Wystarczy sięgnąć po e-booki

E-book (także: eBook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka), czyli treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą komputera, czytnika książek elektronicznych, telefonu komórkowego czy palmtopa. W Polsce rynek e-booków rozwija się stosunkowo wolno, lecz w latach 2008–2010 nastąpił na tyle znaczący wzrost zainteresowania książkami elektronicznymi, że dzięki temu powiększyła się oferta rodzimych wydawnictw. Te tradycyjne oprócz wersji papierowej swoich tytułów przygotowują również e-booki (których cena zwykle jest o kilka, a nawet kilkanaście złotych niższa). Powstały też wydawnictwa, które na początku swej działalności wydawały tylko e-booki, bez ich odpowiedników papierowych. Spośród nich trzy największe to: ZloteMysli. pl (poradniki motywacyjne), EscapeMagazine. pl (poradniki o niszowej tematyce), DobryEbook. pl (poradniki prawne). Dziś jednak największe wydawnictwo e-booków (ZloteMysli. pl) wszystkie swoje e-książki oferuje także w wersji papierowej.

Wady i zalety e-booków

Książki elektroniczne, a właściwie urządzenia i oprogramowanie do ich pobierania i odtwarzania, mają szereg zalet, ale także pewne wady – znaczenie tych ostatnich maleje jednak z każdym rokiem, dzięki bardzo szybkiemu postępowi technicznemu i malejącym kosztom. Aby zdobyć e-book, wystarczy, że mamy dostęp do internetu. Nie ograniczają nas nakłady egzemplarzy, limit umowy z danym wydawnictwem itd. Dzięki temu oferta dostępnych tytułów jest coraz większa. Zwykle takie wydania są tańsze od tradycyjnych książek, jeśli zaś kupujemy nowość przez internet, to płatności dokonujemy elektronicznym przelewem i za chwilę mamy książkę na pulpicie – nie musimy ani biegać po księgarniach w poszukiwaniu upragnionej powieści, ani czekać na przesyłkę kurierską. Ba, jeśli męczy nas czytanie na ekranie monitora (według testów elektroniczne wersje czytamy o 25 proc. wolniej niż papierowe), możemy na własne potrzeby wydrukować sobie kopię. Tak naprawdę jednak szkoda papieru – znikają wówczas problemy z przechowywaniem i niepotrzebną makulaturą. A nasza „wirtualna biblioteka" może się rozrastać, nieograniczona miejscem na półkach (a jedynie pamięcią dysków).

W Polsce rynek e-booków rozwija się jednak powoli. Po pierwsze dlatego, że wymaga urządzeń elektronicznych, których używanie wiąże się z określonym poziomem kultury technicznej (z dostępnością do internetu, a także z wysokim kosztem nabycia urządzenia – komputera czy specjalistycznego czytnika). Po drugie zaś ciągle mało skutecznie chronimy prawa autorskie, a piractwo kwitnie (według danych z ub. roku szacuje się, że zaledwie jedna na sto książek ściągniętych z internetu to oryginalny e-book przygotowany przez wydawcę).

www.wolnelektury.pl

A jednak nowe strony z e-bookami ciągle powstają. I tak np. Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 2151 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2. Biblioteka Wolne Lektury dostępna jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej na system Android. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Ślaską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Większość utworów w bibliotece nie jest chroniona prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać. Zdecydowana większość zasobów na wolnelektury. pl to klasyka polskiej i światowej literatury. Znajdziemy tu także wybór polskich i zagranicznych bibliotek cyfrowych oraz serwisów udostępniających teksty w formatach na urządzenia mobilne, do czytania online oraz w formie audio. Są tu także linki do kolekcji cyfrowych wraz z ich opisem i adnotacją o formie dostępu (płatnej lub nie).

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy