Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Bruksela zdyscyplinuje banki

Edyta Żyła

Koniec z samowolą banków – we wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolity formularz wniosku o kredyt hipoteczny.

O przebiegłości bankowych prawników można by napisać kilkutomowe dzieło – przekonali się o tym wszyscy, którzy chociaż raz w życiu chcieli zaciągnąć kredyt. Umowy formułowane są w taki sposób, by maksymalnie zabezpieczyć interes banku, nie zaś tego, kto podejmuje zobowiązanie. Co więcej, kluczowe dla klienta informacje na ogół zapisywane są drobnym drukiem, aby nie rzucały się w oczy i nie przyciągały uwagi czytającego. W konsekwencji szybko się okazuje, że znajduje się on na straconej pozycji i nie ma w zasadzie żadnych praw w starciu z bankowym gigantem.

Teraz sytuacja ta ma ulec zmianie – wszystko dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego, który postanowił położyć kres niesprawiedliwym praktykom i zmusić banki do ujednolicenia procedur. Oznacza to, że zostanie wprowadzony jeden wspólny dla wszystkich podmiotów formularz ubiegania się o kredyt hipoteczny, na przykład na zakup domu lub innych nieruchomości. Co więcej, banki będą musiały rzetelnie informować o wszelkich kosztach związanych z transakcją oraz ryzyku dotyczącym zaciąganego zobowiązania. Klient zyska tygodniowy okres na analizę przedstawionej oferty. Nie będzie również możliwości zamieszczania ważnych zapisów umowy drobnym, mało widocznym drukiem.

Parlament Europejski wymaga także, by wszystkie państwa członkowskie wprowadziły w swoich systemach prawnych odpowiednie przepisy, gwarantujące przestrzeganie narzuconych wymogów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Wojciech Romański

W smoczym kręgu