Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Paragonami w przedsiębiorców

Edyta Żyła

Na drobnych przedsiębiorców czeka kolejny wydatek – od października wielu z nich będzie musiało kupić nową kasę fiskalną, która umożliwi dokładną identyfikację sprzedawanych towarów.

Używane dotychczas urządzenia pozwalały umieszczać na drukowanych paragonach jedynie ogólne nazwy poszczególnych produktów. Kupujący otrzymywał wydruk z lakoniczną informacją o zakupie mleka, jogurtu albo jabłek. Teraz sprzedawcy będą musieli zmienić te praktyki i zacząć umieszczać na paragonach bardziej precyzyjne informacje – na przykład, jeśli oferują kilka rodzajów jabłek lub jogurtów, będą zobligowani do wskazania, o które konkretnie produkty chodzi. Część używanych przez nich kas fiskalnych pozwala na wprowadzenie bardziej konkretnych danych, sporo jednak ogranicza liczbę znaków, jaką można wprowadzić. Oznacza to, że niektóre produkty byłyby opisywane nieprecyzyjnie, co przez kontrolerów mogłoby zostać uznane za błąd. To od ich dobrej lub złej woli zależeć będzie, czy opis produktu zostanie uznany za wystarczający, czy też nie. Jak łatwo przewidzieć, efektem stwierdzonych nieprawidłowości mogą być wysokie kary finansowe.

Zmiany przepisów przyniosą jeszcze jedną uciążliwość dla przedsiębiorców – będą oni musieli wprowadzić do systemu informacje o wszystkich oferowanych produktach. Dla większości z nich, zwłaszcza zatrudniających mniejszą liczbę osób, będzie oznaczało to wiele godzin dodatkowej pracy. Nowe przepisy wprowadza od października tego roku wydane w kwietniu rozporządzenie ministra finansów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?