Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Innowacyjny jak Polak

Edyta Żyła

Polacy potrafią być innowacyjni – rodzime spółki znalazły się na czołowym miejscu w rankingu dotyczącym nowatorskich technologii, wdrażanych przez firmy z Europy Środkowo-Wschodniej.

W zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 znalazło się aż 27 polskich przedsiębiorstw, z czego 22 w kategorii głównej, a pozostałe wśród „Wschodzących Gwiazd". W czasie tworzenia rankingu wzięto pod uwagę skalę zastosowania przez te firmy innowacyjnych technologii. Pod tym względem okazaliśmy się absolutnym liderem – następne w tym wyścigu Węgry mogą się cieszyć z dziewięciu firm uwzględnionych w prestiżowym zestawieniu. Kolejne miejsce zajęły równolegle Czechy i Rumunia – doceniono po siedem firm z każdego z tych państw. W rankingu umieszczono także spółki z Litwy, Chorwacji, Słowacji i Serbii.

Jedno z naszych przedsiębiorstw znalazło się także w ścisłej czołówce zestawienia – palma pierwszeństwa przypadła spółce rumuńskiej Vola. ro, nieco niżej sklasyfikowano serbską Bitgear Wireless Design Services oraz polską spółkę Softhis. Warto wspomnieć, że lider rankingu – firma Vola. ro – została założona przez Polaków. Nieco inaczej przedstawia się rozmieszczenie firm pod względem przychodów uzyskanych w 2012 r. – tu na prowadzenie wysunęły się podmioty słowackie, następnie czeskie oraz rumuńskie. Łącznie wszystkie firmy wskazane w głównym rankingu wypracowały przychody w kwocie 714 mln euro.

Wszystkie wyróżnione przedsiębiorstwa cechuje jedno – współpraca z ośrodkami naukowymi, na których wypracowywane są innowacyjne rozwiązania. Istnienie ścisłej współpracy między środowiskami akademickimi a światem biznesu jest warunkiem znalezienia się w kolejnych latach na najwyższych pozycjach tego rodzaju rankingów także przez inne polskie firmy. Będzie to o tyle łatwiejsze, że w kolejnej perspektywie budżetowej na lata 2014–2020 znaczna część funduszy unijnych będzie przeznaczona na innowacje i zwiększanie dzięki ich zastosowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw. Dziś na działalność badawczo-rozwojową Polska przeznacza mniej niż 1 proc. PKB – w opublikowanym w 2013 r. raporcie Innovation Union Scoreboard, opracowanym przez Komisję Europejską, zostaliśmy uznani za „skromnych innowatorów" – osiągnęliśmy wynik ponaddwukrotnie gorszy niż średnia europejska. Sytuacja ta ma się zmienić w najbliższych latach. Przy większym systemowym i finansowym wsparciu nasze firmy zapewne jeszcze bardziej zdominują środkowoeuropejskich konkurentów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej