Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Chłopcy z placu Kim Ir Sena

Agnieszka Niemojewska

Dwa lata w Phenianie – cóż za tytuł! Myślę sobie: poczytam o północnokoreańskim reżimie, poznam szczegóły o koszmarze tamtejszego życia. A tu – zaskoczenie. Ale nie rozczarowanie.

Nie jest to reportaż: Nowaczewski opisał dwuletni pobyt (grudzień 1989 – sierpień 1991) w Phenianie, gdzie wyjechał wraz z rodzicami i bratem w ramach kontraktu biznesowego. Autor był wówczas 12-letnim chłopcem i z tej perspektywy opowiedział o pobycie w stolicy Korei Północnej. Nowaczewski – poeta z tej szarej, nijakiej codzienności utkał poetycki obrazek. Świadomie naiwny, bo dziecięcy, „Nemeczkowy". Czytamy o jego problemach w szkole, która mieściła się przy radzieckiej ambasadzie i w której językiem wykładowym był rosyjski (Arturek „nie goworił po ruski", ale szybko robił postępy), o kolegach z jego wielonarodowej klasy, z którymi na co dzień rywalizował czy grał w piłkę, o nauczycielach, z których jedni zaszczepiali zamiłowanie do przedmiotu na całe życie (fragment poświęcony nauczycielowi literatury Siergiejowi Iwanowiczowi – po prostu wzruszający), inni zaś skutecznie doń zniechęcali.

W pozornie naiwną opowiastkę Nowaczewski wplótł całkiem poważne rozważania na temat mentalności mieszkańców Phenianu czy nieustannie podsycanego kultu Kim Ir Sena. Z młodzieńczych wspomnień udało mu się też przywołać krótkie spotkania i rozmowy z Koreańczykami (np. z funkcjonariuszem tamtejszych służb, który przyznał, że w dzieciństwie marzył... o bryłce cukru z trzciny cukrowej). Szczerze polecam.

Artur Nowaczewski "Dwa lata w Phenianie", Lampa i Iskra Boża

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO