Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Patrioci nie płacą

Jakub Wozinski

Ucieczka przed wysokimi podatkami to działanie na korzyść polskiej gospodarki

Narzekanie na raje podatkowe oraz na płacących w nich podatki rodzimych milionerów to ulubiona rozrywka podatkowych „patriotów". Jest tylko jeden sposób na to, aby powstrzymać ich narzekanie: zdecydowana obniżka podatków.

Kwestia płacenia podatków poza granicami Polski pojawia się w mediach cyklicznie, powracając niczym bumerang. Ostatnio zrobiło się o niej głośno za sprawą gdańskiej spółki LPP, która przeniosła się na Cypr, skąd będzie odtąd udzielała licencji polskiej spółce córce. Natomiast spółka cypryjska ma podlegać spółce zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Właściciel znanych marek odzieżowych Reserved, House czy Cropp dzięki temu naprawdę sporo zaoszczędzi. Przy corocznym zysku rzędu 300–350 mln zł nie jest mu obojętne, czy zapłaci podatek w wysokości 19 proc. w Polsce, 10 proc. na Cyprze czy też 0 proc. w ZEA.

Decyzja firmy LPP spotkała się ze „spontaniczną" reakcją internautów, którzy w serwisach społecznościowych ogłosili bojkot jej produktów. Spontaniczność ta wydaje się o tyle podejrzana, że na dobrą sprawę ucieczka polskich firm za granicę jest dziś zjawiskiem powszechnym, a autentycznie zbulwersowani takimi działaniami musieliby urządzać setki bojkotów rocznie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO