Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

KNF: Banki stracą miliardy

ap

Nawet 66,9 mld zł mogą w tym roku zapłacić banki za proponowane przez prezydencką ustawę zmiany w kredytach frankowych. Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła raport obrazujący skutki finansowe projektu ustawy frankowej powstałej w Kancelarii Prezydenta. Jak zaznacza KNF, to wynik finansowy najbardziej prawdopodobnego scenariusza. W przypadku wzrostu kursów walut łączne obciążenia banków wzrastają do kwoty 103 mld zł. Stanowi to ok. dwie trzecie posiadanych przez sektor zasobów funduszy własnych. Najłagodniejszy ze scenariuszy KNF zakłada, że banki stracą ponad 44 mld zł.

W celu przebadania skutków prezydenckiego projektu wysłano ankiety do 58 banków i oddziałów zagranicznych instytucji kredytowych, czyli wszystkich banków posiadających w bilansie „należności walutowe od podmiotów niefinansowych”. Na potrzeby ankiet do przeprowadzenia restrukturyzacji banki wyznaczały dla kredytów „kurs sprawiedliwy” według kalkulatora zamieszczonego na stronie Kancelarii Prezydenta. Miały oszacować wpływ ustawy na swój wynik finansowy oraz pozycję kapitałową według czterech scenariuszy restrukturyzacji dopuszczonych w projekcie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Wojciech Romański

W smoczym kręgu