Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

PZLA wolne od korupcyjnych podejrzeń

Prokuratura Rejonowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie domniemanej korupcji w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, prowadzone na podstawie doniesienia jednego z wykonawców nawierzchni stadionów lekkoatletycznych.

Umorzone postępowanie – jak pisze onet.pl - było prowadzone na podstawie doniesienia złożonego przez przedstawiciela wrocławskiej firmy Saltex Europa, ukaranej w maju 2016 r. prawomocnym wyrokiem za zmowę przetargową. Prokuratura sprawdzała, czy przetargów ogłoszonych i rozstrzygniętych w latach 2009–15 nie ustawiano pod konkretnych producentów nawierzchni bieżni z Włoch i Szwajcarii i czy przedstawiciele PZLA nie wpływali na samorządy, aby te wybierały sugerowane rozwiązania.

Jednym z dowodów było nagranie rozmowy wiceprezesa związku do spraw infrastruktury Zbigniewa Polakowskiego z jednym ze śląskich przedsiębiorców, która pojawiła się w mediach w czerwcu 2016 r., które miało być dowodem takich praktyk. Jednak według prokuratury nagranie nie udowadnia w żaden sposób próby składania jakiejkolwiek propozycji o charakterze łapówki ze strony przedstawiciela PZLA. Według „Przeglądu Sportowego”, wskazywane w doniesieniu „preferowanie” to nic innego jak wpisana w specyfikacje przetargowe próba zagwarantowania spełniania przez wykonawców inwestycji związanych z nawierzchniami syntetycznymi norm technicznych ustalonych przez PZLA i określonych przez IAAF. A nie wszystkie oferowane na naszym rynku produkty takie normy spełniają.

Cytowana przez onet.pl rzecznika Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka stwierdziła, że „w tutejszej Prokuraturze prowadzono postępowanie przygotowawcze o sygn. akt RP I Ds. 52 2016 w sprawie wejścia w porozumienie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w latach 2011–2015 w Warszawie, działaczy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki z przedstawicielami producentów nawierzchni lekkoatletycznych oraz działania na szkodę instytucji, na rzecz których były dokonywane przetargi na budowę obiektów realizowanych w Programie Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej – w tym programu „Orliki Lekkoatletyczne”. (...) dotychczas przedstawione dowody nie dały podstaw do przedstawienia zarzutów. (...) Prokurator Referent sporządza decyzję merytoryczną w przedmiotowej sprawie w postaci postanowienia o umorzeniu śledztwa”.

Red

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Konsolidacja długu - co to jest, jak działa i dla kogo jest najlepsza?

Duża część z nas posiada wiele zobowiązań finansowych, ale nie wszyscy radzą sobie ze spłacaniem zaległości w terminie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Nawet w przypadku kilku pożyczek czy kredytów można wybrnąć z tej sytuacji. Odpowiedź to konsolidacja długu.

Kiedy długi są przekazywane do firmy windykacyjnej?

Wskaźnik zadłużenia Polaków rośnie z roku na rok. W ostatnim kwartale 2017 roku łączna wartość przeterminowanych długów przekroczyła 25 mld złotych. Jeśli banki i inne instytucje, które zmagają się z nieuregulowanymi wierzytelnościami, mają trudności w sprawnym odzyskaniu swoich pieniędzy, mogą je przekazać do firmy windykacyjnej. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Niemal 30% Polaków wybiera lokaty bankowe jako sposób pomnażania oszczędności. Chociaż niskie oprocentowanie nie zachęca do deponowania kapitału właśnie w takiej formie, lokaty cieszą się dużą popularnością. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Sprawdzamy.

Jeśli nie w banku, to gdzie – kilka słów o pożyczaniu

Bank odmówił ci przyznania kredytu? Potrzebujesz środków na remont samochodu lub wyprawkę dla dziecka? A może masz inne, niespodziewane wydatki, jednak twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska dla banku? Nie martw się, nie ma sytuacji bez wyjścia. W takiej sytuacji możesz skorzystać np. z pożyczki pozabankowej lub pożyczki prywatnej. Który sposób jest najbardziej korzystny?