Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Zastanawiasz się, dlaczego wykupienie polisy OC jest obowiązkowe? Oto przykłady sytuacji, kiedy brak polisy może okazać się kosztowny

Materiał Partnera

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Obowiązek wykupienia OC mają wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych - samochodów osobowych, ciężarowych, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów.

Sprawdzamy, kiedy brak polisy OC będzie najbardziej dotkliwy dla portfela.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez właścicieli pojazdów mechanicznych reguluje Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mogą uzyskać rekompensatę za poniesione szkody, a kierowcy są chronieni przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych.

Polisa OC także dla pojazdów nieużytkowanych

Warto wiedzieć, że polisa OC powinna być wykupiona również przez właścicieli pojazdów, które są zarejestrowane, ale nie są obecnie w użyciu. Właściciel motoroweru używanego jedynie latem ma obowiązek opłacać składki przez cały rok. Podobnie jak posiadacz samochodu osobowego, który uległ awarii i stoi w garażu. Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą, właściciel jest zwolniony z obowiązku ubezpieczenia samochodu jedynie z chwilą jego wyrejestrowania oraz z chwilą udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego, czyli kradzieży.

Brak polisy - konsekwencje dla kierowcy

Brak polisy OC może mieć wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje. Najbardziej odczuwalne będą one dla kierowców, którzy nie posiadając ubezpieczenia spowodowali wypadek drogowy. Choć osoba poszkodowana dostanie odszkodowanie, wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, już niebawem instytucja ta zwróci się do sprawcy z prośbą o zwrot całości wypłaconej kwoty. Oznacza to, że kierowca będzie musiał z własnej kieszeni pokryć koszty naprawy uszkodzonego auta, ewentualnego zadośćuczynienia czy innych świadczeń, które otrzyma poszkodowany.

Kolizja kolizji nierówna

Koszty rekompensaty będą niższe, jeśli samochód osoby poszkodowanej został jedynie zadrapany, a ona wyszła z kolizji bez szwanku. Warto wyobrazić sobie jednak, ile będzie kosztowała naprawa luksusowego auta, które w znaczącym stopniu ucierpiało w wyniku stłuczki. Konsekwencją wypadku może być też śmierć lub poważny uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej - takie okoliczności mogą zupełnie zrujnować finansowo kierowcę. Konieczność zapłaty ogromnego odszkodowania dla wielu właścicieli aut oznacza bankructwo, egzekucje komornicze i długi do końca życia.

Jak pokazują dane udostępnione przez UFG, wartość odszkodowań przekraczających 50.000 zł dynamicznie rośnie. Zdarzają się również i takie, których suma wynosi aż 700 000 zł.

Dodatkowe konsekwencje braku polisy OC

Jeśli podczas przerwy w ubezpieczeniu OC nie doszło do stłuczki czy wypadku, kierowca i tak nie pozostanie bezkarny. Wszelkie braki w płatnościach monitoruje tzw. wirtualny policjant. Kierowca, który nie posiada ubezpieczenia OC, będzie obciążony karą.

Oto kary za brak polisy obowiązujące od 1 stycznia do 31 stycznia 2017 roku:

TABELA-OC_08.05.17.jpg

 

Czy można uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC? Nie.

Jedynym ratunkiem umożliwiającym zniesienie opłaty może być trudna sytuacja finansowa ukaranego. Zgodnie z art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: „w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”.

 

Polisa OC nie zawsze przedłuża się automatycznie

Brak ciągłości w polisie OC często wynika z braku podstawowej wiedzy kierowców. Niektórzy właściciele samochodów myślą, że ubezpieczenie zawsze przedłuża się automatycznie.

Warto wiedzieć, że polisa OC nie odnowi się automatycznie, jeśli:

  • * otrzymałeś ją od poprzedniego właściciela zakupionego pojazdu;
  • * nie zapłaciłeś pełnej składki za aktualnie obowiązującą polisę.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Usunąć czy zostawić? – tatuaż a praca

Tatuaż od zawsze był tematem tabu. Nie od dziś wzbudza kontrowersje. Dla jednych jest przejawem sztuki, innym zaś jawi się jako oszpecenie ciała. Jednak potrafi namieszać w życiu zawodowym swojego posiadacza.

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie większej ilości kanałów sprzedażowych. Sięgamy także do Internetu. Jak wynika ze statystyk, co druki Polak kupuje w Sieci. W 2016 roku online zrobiliśmy zakupy na rekordowe 36 mld zł! Co nas do tego przekonuje?

Prąd dla małej firmy – wybieramy najlepszego sprzedawcę

Każda firma dąży do tego, by maksymalnie obniżyć koszty swojej działalności. Dla wielu firm szczególnie uciążliwy bywa koszt energii elektrycznej, jednak obecnie można go znacząco obniżyć dzięki zmianie sprzedawcy. Pozostaje jednak pytanie, jak zrobić to dobrze? Sprawdziliśmy to.

Jesteś właścicielem nieruchomości? Zobacz, kiedy przydają się systemy rejestracji o wysokiej rozdzielczości

Monitoring to usługa doskonale znana i lubiana. Chętnie sięgają po nią przede wszystkim firmy i instytucje, zwiększając bezpieczeństwo na terenie obiektów. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz zabezpieczyć się przed różnego rodzaju zagrożeniami, sięgnij po nowoczesny monitoring IP. Z jego pomocą nie tylko ochrona jest łatwiejsza.