Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Słaby dolar i silny złoty. Co z tego mają Polacy?

Materiał Partnera

Słaby dolar i mocna złotówka oznacza straty dla eksporterów, którzy towar wysyłają do Ameryki. Z drugiej strony tani dolar to dobra wiadomość dla polskich konsumentów. Teraz opłaca się kupować amerykańskie produkty i podróżować tam, gdzie płaci się dolarami.

W 2000 roku za jednego dolara w kantorze trzeba było zapłacić nawet 5 zł. Osiem lat później, tuż po upadku Lehman Brothers dolar kosztował jedyne 2,20 zł. Dzisiaj trend spadkowy znowu dotknął dolara i kosztuje niespełna 3,60 zł. Dolar traci zarówno w wyniku oddalającej się decyzji o podwyżkach stóp procentowych, jak i siły euro. W grę wchodzi także zapowiedź Donalda Trumpa o celowym osłabieniu dolara, aby ożywić handel. Do tego wszystkiego, złoty zyskał miano najmocniejszej waluty w regionie, co jest pokłosiem solidnego wzrostu gospodarczego oraz zmniejszającego się deficytu budżetowego. Co te zmiany na rynku walutowym znaczą dla polskiego konsumenta?

Zakupy z Ameryki

Przy niskim kursie dolara warto rozważyć kupno Conversów, prosto z USA. W Polsce para kultowych trampek kosztuje aż 249 zł. W oficjalnym sklepie w Ameryce można je dostać już za 50$, co przy dzisiejszym kursie sprzedaży dolara wyniosłoby nas ok. 176 zł. Oszczędzamy wtedy 74 zł. To samo dotyczy markowej odzieży w USA. W sklepach internetowych możemy taniej nabyć produkty takich marek jak Adidas, Puma, Nike.

Przede wszystkim elektronika

Czy produkty Apple w USA są tańsze? Oprócz polityki firmy, która za Oceanem oferuje swoje produkty taniej niż w Europie, warto zwrócić uwagę na kurs dolara. Iphone 7 w amerykańskim sklepie Apple kosztuje 649$, co w przeliczeniu daje nam ok. 2271,5 zł. W sklepie Apple Polska cena Iphone 7 zaczyna się od 3349,00 zł. Tak więc, przy obecnym kursie dolara zakup Iphone’a prosto z USA daje nam prawie 1100 zł oszczędności. Podobne różnice w cenach można zauważyć w innych produktach innych marek, zwłaszcza jeśli chodzi o laptopy i kamery.

Oczywiście kosmetyki

Dla kogoś, kto uwielbia amerykańskie kosmetyki, które w Polsce są niedostępne lub ich cena jest zbyt wygórowana, powinien sprawdzić ceny kosmetyków w USA. Opłaca się zainwestować w produkty marek takich jak: Nars, Urban Decay, Bumble&Bumble, Eos, Clinique.

Koszty dodatkowe

Trzeba jednak pamiętać o tym, że do zakupów z USA online, trzeba jeszcze doliczyć koszty przesyłki. Przy czym tylko część amerykańskich sklepów wysyła produkty do Europy. Widząc niszę na rynku powstały firmy zajmujące się pośredniczeniem w takich przesyłkach. Funkcjonuje to tak, że kupiony w amerykańskim sklepie internetowym towar wysyłamy na adres firmy pośredniczącej, a ona wysyła do Polski. Choć opłaty za pośrednictwo w wysyłce są stosunkowo niskie, to jednak ryzyko jest spore. W przypadku „zgubienia się” przesyłki trudno jest dochodzić swoich praw.

Gdzie najtaniej kupić dolary?

Tak, czy inaczej, jeśli znajdziemy godną zaufania firmę pośredniczącą, albo skuszeni niskim kursem dolara w kantoronline.pl zdecydujemy się na wyjazd do USA, musimy pamiętać o przewalutowaniu środków po kursie jak najbardziej zbliżonym do rynkowego. W tym wypadku warto skorzystać z usług kantorów internetowych, w których spread jest nawet 70% niższy niż w banku i kantorach stacjonarnych. Na przykład: kurs dolara amerykańskiego w kantoronline.pl wynosi dziś 3,5869 zł, podczas gdy kurs rynkowy to 3,5734 zł.

Podsumowując

Dla polskiego konsumenta silny złoty i słaby dolar to przede wszystkim tańsze zakupy prosto z Ameryki. Żeby jednak rzecz była całkowicie opłacalna, trzeba jak najmniej zapłacić za przesyłkę, jak również wymienić dolary z najniższym spreadem. W sukurs przychodzą kantory internetowe, w których klienci mogą oszczędzać proporcjonalnie do ilości wymienionych środków. Od lat dzięki nim oszczędzają frankowicze, teraz korzystanie z nich jest opłacalne również dla tych, którzy kupują z zagranicznych sklepów online.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy