Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Słaby dolar i silny złoty. Co z tego mają Polacy?

Materiał Partnera

Słaby dolar i mocna złotówka oznacza straty dla eksporterów, którzy towar wysyłają do Ameryki. Z drugiej strony tani dolar to dobra wiadomość dla polskich konsumentów. Teraz opłaca się kupować amerykańskie produkty i podróżować tam, gdzie płaci się dolarami.

W 2000 roku za jednego dolara w kantorze trzeba było zapłacić nawet 5 zł. Osiem lat później, tuż po upadku Lehman Brothers dolar kosztował jedyne 2,20 zł. Dzisiaj trend spadkowy znowu dotknął dolara i kosztuje niespełna 3,60 zł. Dolar traci zarówno w wyniku oddalającej się decyzji o podwyżkach stóp procentowych, jak i siły euro. W grę wchodzi także zapowiedź Donalda Trumpa o celowym osłabieniu dolara, aby ożywić handel. Do tego wszystkiego, złoty zyskał miano najmocniejszej waluty w regionie, co jest pokłosiem solidnego wzrostu gospodarczego oraz zmniejszającego się deficytu budżetowego. Co te zmiany na rynku walutowym znaczą dla polskiego konsumenta?

Zakupy z Ameryki

Przy niskim kursie dolara warto rozważyć kupno Conversów, prosto z USA. W Polsce para kultowych trampek kosztuje aż 249 zł. W oficjalnym sklepie w Ameryce można je dostać już za 50$, co przy dzisiejszym kursie sprzedaży dolara wyniosłoby nas ok. 176 zł. Oszczędzamy wtedy 74 zł. To samo dotyczy markowej odzieży w USA. W sklepach internetowych możemy taniej nabyć produkty takich marek jak Adidas, Puma, Nike.

Przede wszystkim elektronika

Czy produkty Apple w USA są tańsze? Oprócz polityki firmy, która za Oceanem oferuje swoje produkty taniej niż w Europie, warto zwrócić uwagę na kurs dolara. Iphone 7 w amerykańskim sklepie Apple kosztuje 649$, co w przeliczeniu daje nam ok. 2271,5 zł. W sklepie Apple Polska cena Iphone 7 zaczyna się od 3349,00 zł. Tak więc, przy obecnym kursie dolara zakup Iphone’a prosto z USA daje nam prawie 1100 zł oszczędności. Podobne różnice w cenach można zauważyć w innych produktach innych marek, zwłaszcza jeśli chodzi o laptopy i kamery.

Oczywiście kosmetyki

Dla kogoś, kto uwielbia amerykańskie kosmetyki, które w Polsce są niedostępne lub ich cena jest zbyt wygórowana, powinien sprawdzić ceny kosmetyków w USA. Opłaca się zainwestować w produkty marek takich jak: Nars, Urban Decay, Bumble&Bumble, Eos, Clinique.

Koszty dodatkowe

Trzeba jednak pamiętać o tym, że do zakupów z USA online, trzeba jeszcze doliczyć koszty przesyłki. Przy czym tylko część amerykańskich sklepów wysyła produkty do Europy. Widząc niszę na rynku powstały firmy zajmujące się pośredniczeniem w takich przesyłkach. Funkcjonuje to tak, że kupiony w amerykańskim sklepie internetowym towar wysyłamy na adres firmy pośredniczącej, a ona wysyła do Polski. Choć opłaty za pośrednictwo w wysyłce są stosunkowo niskie, to jednak ryzyko jest spore. W przypadku „zgubienia się” przesyłki trudno jest dochodzić swoich praw.

Gdzie najtaniej kupić dolary?

Tak, czy inaczej, jeśli znajdziemy godną zaufania firmę pośredniczącą, albo skuszeni niskim kursem dolara w kantoronline.pl zdecydujemy się na wyjazd do USA, musimy pamiętać o przewalutowaniu środków po kursie jak najbardziej zbliżonym do rynkowego. W tym wypadku warto skorzystać z usług kantorów internetowych, w których spread jest nawet 70% niższy niż w banku i kantorach stacjonarnych. Na przykład: kurs dolara amerykańskiego w kantoronline.pl wynosi dziś 3,5869 zł, podczas gdy kurs rynkowy to 3,5734 zł.

Podsumowując

Dla polskiego konsumenta silny złoty i słaby dolar to przede wszystkim tańsze zakupy prosto z Ameryki. Żeby jednak rzecz była całkowicie opłacalna, trzeba jak najmniej zapłacić za przesyłkę, jak również wymienić dolary z najniższym spreadem. W sukurs przychodzą kantory internetowe, w których klienci mogą oszczędzać proporcjonalnie do ilości wymienionych środków. Od lat dzięki nim oszczędzają frankowicze, teraz korzystanie z nich jest opłacalne również dla tych, którzy kupują z zagranicznych sklepów online.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Konsolidacja długu - co to jest, jak działa i dla kogo jest najlepsza?

Duża część z nas posiada wiele zobowiązań finansowych, ale nie wszyscy radzą sobie ze spłacaniem zaległości w terminie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Nawet w przypadku kilku pożyczek czy kredytów można wybrnąć z tej sytuacji. Odpowiedź to konsolidacja długu.

Kiedy długi są przekazywane do firmy windykacyjnej?

Wskaźnik zadłużenia Polaków rośnie z roku na rok. W ostatnim kwartale 2017 roku łączna wartość przeterminowanych długów przekroczyła 25 mld złotych. Jeśli banki i inne instytucje, które zmagają się z nieuregulowanymi wierzytelnościami, mają trudności w sprawnym odzyskaniu swoich pieniędzy, mogą je przekazać do firmy windykacyjnej. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Niemal 30% Polaków wybiera lokaty bankowe jako sposób pomnażania oszczędności. Chociaż niskie oprocentowanie nie zachęca do deponowania kapitału właśnie w takiej formie, lokaty cieszą się dużą popularnością. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Sprawdzamy.

Jeśli nie w banku, to gdzie – kilka słów o pożyczaniu

Bank odmówił ci przyznania kredytu? Potrzebujesz środków na remont samochodu lub wyprawkę dla dziecka? A może masz inne, niespodziewane wydatki, jednak twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska dla banku? Nie martw się, nie ma sytuacji bez wyjścia. W takiej sytuacji możesz skorzystać np. z pożyczki pozabankowej lub pożyczki prywatnej. Który sposób jest najbardziej korzystny?