Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Materiał Partnera

Niemal 30% Polaków wybiera lokaty bankowe jako sposób pomnażania oszczędności. Chociaż niskie oprocentowanie nie zachęca do deponowania kapitału właśnie w takiej formie, lokaty cieszą się dużą popularnością. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Sprawdzamy.

Lokaty bankowe to jeden ze sztandarowych produktów oszczędnościowych. Pozwalają nie tylko na gromadzenie oszczędności, ale również pomnażanie zysków. Biorąc jednak pod uwagę dość niskie oprocentowanie tego typu produktów, pojawia się wiele wątpliwości. Czy faktycznie opłaca się deponować środki na lokatach, czy może warto rozejrzeć się za innymi formami pomnażania kapitału?

Lokaty bankowe – dlaczego oprocentowanie jest niskie?

Wysokość proponowanego przez banki oprocentowania lokat bankowych przekłada się bezpośrednio na wysokość możliwych do wypracowania odsetek. Problem w tym, że od kilku lat oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania – jest dość niskie w porównaniu z oprocentowaniem lokat aktywnych 6-7 lat temu. To efekt niskich stóp procentowych, które w ostatnim czasie zostały obniżone, a które od 2015 roku pozostają na niezmienionym poziomie.

To wszystko sprawia, że banki nie oferują lokat wysoko oprocentowanych. Standardowe produkty charakteryzują się oprocentowaniem na poziomie 1,50% (czasami nawet i mniej – zależnie m.in. od czasu trwania lokaty).

Na lokatach można zarobić?

 Chociaż oprocentowanie standardowych lokat bankowych nie zachęca do oszczędzania, tego typu produkty pozwalają na wypracowanie dość dużych (jak na obecne warunki) zysków. Jak to możliwe?

Warto pamiętać, że oprocentowanie lokat, choć zależy pośrednio od wysokości stóp procentowych, ustalane jest indywidualnie przez bank. Niektóre instytucje, chcąc pozyskać klientów, podnoszą oprocentowanie. Dzięki temu oszczędzanie na lokatach staje się bardziej opłacalne.

Przykład 1. Lokata Plus (Toyota Bank) pozwala zyskać do 2,75% w skali roku. Tyle wynosi oprocentowanie dla lokaty 36-miesięcznej. W przypadku lokat zakładanych na krótszy okres, oprocentowanie waha się od 0,5% (dla lokaty jednomiesięcznej) do 2,60% (dla lokaty 2-letniej).

Wpłacając na lokatę 10 tys. zł na okres 12 miesięcy (2,30%), zarobisz ok. 185 zł netto. Natomiast decydując się na lokatę 6-miesięczną (2,00%), wysokość odsetek wyniesie ok.80 zł.

Przykład 2. Moto Lokata dedykowana klientom posiadającym Kredyt Samochodowy w Toyota Bank pozwala zyskać 3% w skali roku.

Powyższe przykłady to dowód na to, że lokaty bankowe pozwolą na wypracowanie sporych zysków. Warto więc poszukać korzystnych ofert z promocyjnym oprocentowaniem.

Lokaty bankowe – dlaczego warto je założyć?

Popularność lokat bankowych wskazuje na opłacalność takiej formy oszczędzania. Duże zainteresowanie nie jest efektem braku alternatywnego rozwiązania – istnieje bowiem wiele sposobów, które pozwalają na pomnażanie zgromadzonego kapitału.

Lokaty bankowe warto założyć z kilku powodów:

·       dywersyfikacja portfela finansowego – eksperci zachęcają do lokowania zgromadzonego kapitału w różne instrumenty, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne

·       bezpieczeństwo kapitału – zdeponowane pieniądze podlegają ochronie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który zwraca depozyty w razie ogłoszenia przez bank upadłości; nie istnieje więc ryzyko utraty wpłaconych środków – do kwoty 100 tys. euro zwracane są w całości

·       pewność zysków – wpłacając środki na lokatę ze stałym oprocentowaniem i wypłacając je po zakończeniu umowy, otrzymasz całość wypracowanych odsetek.

Warto przy tym podkreślić, że lokaty bankowe to produkty oszczędnościowe, z których można skorzystać przy niedużych środkach. Wystarczy 1-2 tys. zł, by móc pomnażać kapitał w sposób bezpieczny.

Chcesz zarobić? Wybierz odpowiednią lokatę

Aby pomnażanie oszczędności poprzez lokatę było opłacalne, nie możesz dokonać wyboru przypadkowego produktu bankowego. Decyzja musi być dokładnie przemyślana i poprzedzona analizą dostępnych na rynku ofert.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez