Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Materiał Partnera

Niemal 30% Polaków wybiera lokaty bankowe jako sposób pomnażania oszczędności. Chociaż niskie oprocentowanie nie zachęca do deponowania kapitału właśnie w takiej formie, lokaty cieszą się dużą popularnością. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Sprawdzamy.

Lokaty bankowe to jeden ze sztandarowych produktów oszczędnościowych. Pozwalają nie tylko na gromadzenie oszczędności, ale również pomnażanie zysków. Biorąc jednak pod uwagę dość niskie oprocentowanie tego typu produktów, pojawia się wiele wątpliwości. Czy faktycznie opłaca się deponować środki na lokatach, czy może warto rozejrzeć się za innymi formami pomnażania kapitału?

Lokaty bankowe – dlaczego oprocentowanie jest niskie?

Wysokość proponowanego przez banki oprocentowania lokat bankowych przekłada się bezpośrednio na wysokość możliwych do wypracowania odsetek. Problem w tym, że od kilku lat oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania – jest dość niskie w porównaniu z oprocentowaniem lokat aktywnych 6-7 lat temu. To efekt niskich stóp procentowych, które w ostatnim czasie zostały obniżone, a które od 2015 roku pozostają na niezmienionym poziomie.

To wszystko sprawia, że banki nie oferują lokat wysoko oprocentowanych. Standardowe produkty charakteryzują się oprocentowaniem na poziomie 1,50% (czasami nawet i mniej – zależnie m.in. od czasu trwania lokaty).

Na lokatach można zarobić?

 Chociaż oprocentowanie standardowych lokat bankowych nie zachęca do oszczędzania, tego typu produkty pozwalają na wypracowanie dość dużych (jak na obecne warunki) zysków. Jak to możliwe?

Warto pamiętać, że oprocentowanie lokat, choć zależy pośrednio od wysokości stóp procentowych, ustalane jest indywidualnie przez bank. Niektóre instytucje, chcąc pozyskać klientów, podnoszą oprocentowanie. Dzięki temu oszczędzanie na lokatach staje się bardziej opłacalne.

Przykład 1. Lokata Plus (Toyota Bank) pozwala zyskać do 2,75% w skali roku. Tyle wynosi oprocentowanie dla lokaty 36-miesięcznej. W przypadku lokat zakładanych na krótszy okres, oprocentowanie waha się od 0,5% (dla lokaty jednomiesięcznej) do 2,60% (dla lokaty 2-letniej).

Wpłacając na lokatę 10 tys. zł na okres 12 miesięcy (2,30%), zarobisz ok. 185 zł netto. Natomiast decydując się na lokatę 6-miesięczną (2,00%), wysokość odsetek wyniesie ok.80 zł.

Przykład 2. Moto Lokata dedykowana klientom posiadającym Kredyt Samochodowy w Toyota Bank pozwala zyskać 3% w skali roku.

Powyższe przykłady to dowód na to, że lokaty bankowe pozwolą na wypracowanie sporych zysków. Warto więc poszukać korzystnych ofert z promocyjnym oprocentowaniem.

Lokaty bankowe – dlaczego warto je założyć?

Popularność lokat bankowych wskazuje na opłacalność takiej formy oszczędzania. Duże zainteresowanie nie jest efektem braku alternatywnego rozwiązania – istnieje bowiem wiele sposobów, które pozwalają na pomnażanie zgromadzonego kapitału.

Lokaty bankowe warto założyć z kilku powodów:

·       dywersyfikacja portfela finansowego – eksperci zachęcają do lokowania zgromadzonego kapitału w różne instrumenty, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne

·       bezpieczeństwo kapitału – zdeponowane pieniądze podlegają ochronie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który zwraca depozyty w razie ogłoszenia przez bank upadłości; nie istnieje więc ryzyko utraty wpłaconych środków – do kwoty 100 tys. euro zwracane są w całości

·       pewność zysków – wpłacając środki na lokatę ze stałym oprocentowaniem i wypłacając je po zakończeniu umowy, otrzymasz całość wypracowanych odsetek.

Warto przy tym podkreślić, że lokaty bankowe to produkty oszczędnościowe, z których można skorzystać przy niedużych środkach. Wystarczy 1-2 tys. zł, by móc pomnażać kapitał w sposób bezpieczny.

Chcesz zarobić? Wybierz odpowiednią lokatę

Aby pomnażanie oszczędności poprzez lokatę było opłacalne, nie możesz dokonać wyboru przypadkowego produktu bankowego. Decyzja musi być dokładnie przemyślana i poprzedzona analizą dostępnych na rynku ofert.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Czym będzie się wyróżniać portal Zippini.pl?

W sieci istnieje około trzysta trzydzieści milionów stron internetowych. Spory ich procent to portale traktujące o modzie. Wydawało się, że przy tak dużej ilości serwisów modowych, żadna nowa strona nie może nas już zaskoczyć, nic nowego już nie zobaczymy, a każdy nowo powstały portal nie jest w stanie przebić konkurencji. Wtedy pojawiło się Zipini.pl...

Konsolidacja długu - co to jest, jak działa i dla kogo jest najlepsza?

Duża część z nas posiada wiele zobowiązań finansowych, ale nie wszyscy radzą sobie ze spłacaniem zaległości w terminie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Nawet w przypadku kilku pożyczek czy kredytów można wybrnąć z tej sytuacji. Odpowiedź to konsolidacja długu.

Kiedy długi są przekazywane do firmy windykacyjnej?

Wskaźnik zadłużenia Polaków rośnie z roku na rok. W ostatnim kwartale 2017 roku łączna wartość przeterminowanych długów przekroczyła 25 mld złotych. Jeśli banki i inne instytucje, które zmagają się z nieuregulowanymi wierzytelnościami, mają trudności w sprawnym odzyskaniu swoich pieniędzy, mogą je przekazać do firmy windykacyjnej. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Niemal 30% Polaków wybiera lokaty bankowe jako sposób pomnażania oszczędności. Chociaż niskie oprocentowanie nie zachęca do deponowania kapitału właśnie w takiej formie, lokaty cieszą się dużą popularnością. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Sprawdzamy.