Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Konsolidacja długu - co to jest, jak działa i dla kogo jest najlepsza?

Materiał Partnera

Duża część z nas posiada wiele zobowiązań finansowych, ale nie wszyscy radzą sobie ze spłacaniem zaległości w terminie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Nawet w przypadku kilku pożyczek czy kredytów można wybrnąć z tej sytuacji. Odpowiedź to konsolidacja długu.

Co to jest?

Konsolidacja długu polega na łączeniu dwóch lub więcej kredytów czy pożyczek. Podstawowy jej cel to zmniejszenie kosztu miesięcznego zobowiązania. Następuje wówczas ujednolicenie stopy procentowej oraz innych warunków. W praktyce klient zwykle reguluje nieco dłużej swoje zaległości, jednak na korzystniejszych dla niego warunkach. Co to znaczy? Klient w rozliczeniu miesięcznym zapłaci mniej za swoją miesięczną ratę pożyczki.

 

Kto jest w grupie ryzyka?

Znaczną grupę z problemem terminowej spłaty kilku zobowiązań stanowią osoby uczące się lub bez stałych dochodów (np. po utracie pracy). W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie uregulować swojego długu, pamiętajmy o poinformowaniu danej instytucji, jak wygląda nasza sytuacja finansowa jeszcze przed przekroczeniem terminów. Choć wydaje się, że po drugiej stronie mamy tylko bezdusznych pracowników, tam też są życzliwi ludzie. Wszystkim zależy, aby klient spłacił dług i wrócił zadowolony.

Warto wykorzystać wszystkie opcje, ponieważ nie tylko kredyty lub pożyczki konsolidacyjne dla zadłużonych są dobrym rozwiązaniem, ale także przedłużenie samego terminu spłaty. Jeżeli mamy więc jedno zobowiązanie, a nie chcemy dobierać kolejnego, warto zapytać o taką możliwość. Problem pojawia się, gdy długów jest więcej, a szanse na spłatę wszystkich są bliskie zeru. Wtedy dużo lepszą opcją jest konsolidacja długu.

 

Pytania, które warto sobie zadać

Posiadanie więcej niż jednego zobowiązania finansowego to duża odpowiedzialność. Jeśli więc jesteś w tarapatach, powinieneś zadać sobie kilka pytań:

*  Jaki jest powód, przez który nie mogę uregulować zaległości?

*  Jak mogę zwiększyć swoje przychody?

*  Jeśli to nie pomoże, co zrobić, by szybko spłacić długi?

*  Co bardziej mi się opłaci – pożyczka konsolidacyjna czy pomoc finansowa rodziny?

*  Jakie mam podstawowe informacje o konsolidacji długu?

 

Co warto wiedzieć przed konsolidacją długu?

Posłużmy się przykładem jednego z bardziej rozpoznawalnych pożyczkodawców na rynku, Zaplo. Usługa nazwana „Dopożyczką” jest odpowiedzią na potrzeby zadłużonych klientów, którzy już mają zobowiązania w tej firmie, jednak potrzebują kolejnych środków. To zatem ogromna szansa dla pożyczkobiorców na konsolidację zaciągniętych już długów w Zaplo i poprawę kondycji finansowej. Jak rozpocząć aplikowanie?

Każdy klient, który wziął pożyczkę w Zaplo, ma założony swój profil. Pokazuje on dokładnie, jak wygląda sytuacja pod względem wysokości rat czy terminów spłaty. Aby skorzystać z oferty, użytkownik zaznacza wybraną kwotę kolejnej pożyczki. Następnie otrzymuje szczegółową propozycję pożyczkodawcy. Wtedy należy już tylko zaakceptować podane warunki i czekać na ostateczną decyzję. Więcej informacji o pożyczce konsolidacyjnej: zaplo.pl/dopozyczka.

W każdej instytucji proces ten może jednak wyglądać nieco inaczej, dlatego warto dowiadywać się indywidualnie, na jakich warunkach funkcjonuje dane rozwiązanie. Najważniejsze jest jednak to, że nie trzeba już składać wizyt w bankach czy firmach pożyczkowych, ponieważ coraz częściej wnioski są generowane online.

 

Ryzyko wpadnięcia w spiralę długów

Warto pamiętać, że konsolidacja długów jest jedną z najlepszych metod radzenia sobie z finansami. Niestety jednak nadal duża część klientów wybiera gromadzenie długów na poczet spłaty kolejnych, co w krótkim czasie doprowadza do całkowitej utraty kontroli nad swoim budżetem. Do tego dochodzą zaległe rachunki, czynsz, inne wydatki. Według danych z I kwartału 2017 roku (ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.) łączna wysokość zobowiązań finansowych Polaków wyniosła 28,1 mld złotych, jednak aż 23,6 mld zł to opłaty po terminie.

Jak zatem nie wpaść w spiralę długów, kiedy ma się już na koncie kilka pożyczek? Należy wyznaczyć sobie realne cele finansowe. Być może jest jakaś szansa na pozbycie się najmniejszego z kilku długów, aby choć ten jeden całkowicie zniknął, zwłaszcza gdy jego termin spłaty zbliża się wielkimi krokami. Właśnie od uregulowania takich chwilówek należy rozpocząć walkę o poprawę swojej sytuacji finansowej. W tym czasie przyda się również zastrzyk gotówki.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?