Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z rewolucją w Egipcie?

Szewach Weiss

Wybory prezydenckie w Egipcie odbędą się już pod koniec maja. Tymczasem komisja wyborcza wykluczyła z wyścigu o najwyższy urząd w państwie 10 spośród 23 kandydatów.

Powód? Są przedstawicielami obalonego reżimu. Mają jednak szansę odwołać się od tej decyzji i prawdopodobnie to zrobią. Zaistniała sytuacja jest symbolem permanentnego kryzysu, jaki panuje w Egipcie. Rewolucja trwa tam nadal. Ci, którzy domagali się rządów demokratycznych, doczekali się zaledwie niewielkiej reprezentacji w nowym parlamencie. Większość miejsc uzyskało bowiem Bractwo Muzułmańskie. Liberałowie mają mniej niż 20 proc.

Kolejnym dowodem na chaos w państwie są nieukończone prace nad nową konstytucją. W efekcie władzę w dalszym ciągu sprawuje wojsko. Nie wiadomo jeszcze, jaki ma stosunek do kandydatów na prezydenta. Czy popiera wykluczonego z wyścigu o urząd prezydencki Omara Suleimana? Należał on do najbliższego grona współpracowników Mubaraka, który w marcu 2011 r. przekazał mu władzę. Kwestią fundamentalną pozostaje jednak to, czy nowe rządy usprawnią gospodarkę i dadzą Egipcjanom nadzieję na prawdziwą demokrację? Przekonamy się o tym niebawem. Rewolucja w Egipcie dobrnęła bowiem do takiego momentu, że jeśli nie dojdzie wkrótce do utworzenia stabilnego i demokratycznego rządu, wszystko skończy się wojskową dyktaturą.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez