Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Słowacka fabryka Kia w Żylinie wyprodukowała w 2011 r. 252 tys. aut, o 10 proc. więcej niż w ub.r. 40 proc. rocznej produkcji stanowi Kia Sportage, zaś ceed to 41 proc.

Reszta przypada na Kia Venga oraz Hyundai ix 35, który produkowany był do czerwca. Fabryka wypuściła także 359 tys. silników (więcej o 12 proc.). Kosztem 200 mln euro produkcja silników zostanie powiększona do 450 tys., zatrudnienie wzrośnie o 900 osób. Liczba wyprodukowanych aut sięgnie 285 tys. sztuk.

Elektryczne samochody będą wyposażone w głośniki emitujące ostrzegawcze dźwięki. Np. elektryczne Audi E-tron będzie wytwarzało syntetyczny dźwięk na podstawie informacji o liczbie obrotów silnika elektrycznego, obciążenia, prędkości oraz innych parametrów. Te odgłosy będą wydobywać się z 40-watowego głośnika zamontowanego w podłodze auta. Konstruktorzy Audi przewidują, że w trakcie normalnej eksploatacji nie zastanie przekroczona moc ośmiu watów.

Michelin przygotował dla elektrycznego Renault Zoe oponę Energy E-V. Dzięki mniejszym oporom toczenia dystans pokonywany w mieście przy tym samym zużyciu energii zwiększył się o 6 proc. w stosunku do opon dla aut z silnikami spalinowymi. Opony pompowane są na 2,5 bara i zużywają do 30 proc. energii pojazdu elektrycznego. Badania nad nową generacją opon zajęło Michelinowi cztery lata.

Nissan jest największym azjatyckim producentem aut w Europie. W zakończonym w marcu roku obrachunkowym sprzedał w Europie o 17,5 proc. więcej samochodów niż w poprzednim roku, to jest 713 tys., z czego 80 proc. wyprodukował na miejscu. Najpopularniejszymi modelami są: Qashqai (250 tys.) oraz Juke (135 tys.). Największym rynkiem jest Rosja (ponad 161 tys.) oraz Wielka Brytania (112 tys. aut).

Po pierwszym kwartale rekordowy, 4,7-procentowy udział w polskim rynku zanotował Chevrolet – o 1,5 punktu procentowego wyższy niż rok wcześniej. Marka podaje, że jest czwartą najpopularniejszą wśród klientów indywidualnych, ze sprzedażą w pierwszych trzech miesiącach 2972 aut, o 51 proc. większą niż w pierwszym kwartale 2011 r.

Sprzedaż aut osobowych w Rosji wyniosła po trzech miesiącach 614 tys. sztuk, o 19 proc. więcej niż w ub.r. Wzrost jest coraz wolniejszy – w pierwszych dwóch miesiącach sięgnął 25 proc. Na pierwszym miejscu jest Łada, następnie Nissan, Hyundai, Kia oraz Renault. Związek Producentów Aut AEB szacuje, że w całym roku klienci kupią 2,8 mln samochodów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Konsolidacja długu - co to jest, jak działa i dla kogo jest najlepsza?

Duża część z nas posiada wiele zobowiązań finansowych, ale nie wszyscy radzą sobie ze spłacaniem zaległości w terminie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Nawet w przypadku kilku pożyczek czy kredytów można wybrnąć z tej sytuacji. Odpowiedź to konsolidacja długu.

Kiedy długi są przekazywane do firmy windykacyjnej?

Wskaźnik zadłużenia Polaków rośnie z roku na rok. W ostatnim kwartale 2017 roku łączna wartość przeterminowanych długów przekroczyła 25 mld złotych. Jeśli banki i inne instytucje, które zmagają się z nieuregulowanymi wierzytelnościami, mają trudności w sprawnym odzyskaniu swoich pieniędzy, mogą je przekazać do firmy windykacyjnej. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Niemal 30% Polaków wybiera lokaty bankowe jako sposób pomnażania oszczędności. Chociaż niskie oprocentowanie nie zachęca do deponowania kapitału właśnie w takiej formie, lokaty cieszą się dużą popularnością. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Sprawdzamy.

Jeśli nie w banku, to gdzie – kilka słów o pożyczaniu

Bank odmówił ci przyznania kredytu? Potrzebujesz środków na remont samochodu lub wyprawkę dla dziecka? A może masz inne, niespodziewane wydatki, jednak twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska dla banku? Nie martw się, nie ma sytuacji bez wyjścia. W takiej sytuacji możesz skorzystać np. z pożyczki pozabankowej lub pożyczki prywatnej. Który sposób jest najbardziej korzystny?