Najnowsza interwencja Uważam Rze

Walka o tanie ciepło

Monika Kruszewska-Mikucka

Rozwój nowoczesnych systemów grzewczych, rosnące ceny energii oraz programy wsparcia odnawialnych źródeł ciepła w ostatnich latach dokonały przetasowań na rynku sprzedaży tych urządzeń w Polsce

W ostatnim roku znaczący wzrost zanotował segment kolektorów słonecznych, pomp ciepła, a także kondensacyjnych kotłów gazowych. Powoli w zapomnienie odchodzą kotły olejowe i przepływowe podgrzewacze wody. Jak w tej sytuacji wybrać optymalne ogrzewanie nieruchomości? To dylemat, przed którym stoją wszyscy, którzy decydują się na wybudowanie domu.

Powinno być ciepło, ale także tanio. A jeśli przy okazji zyska środowisko, to chyba więcej nie trzeba. Na rynku jest wiele rozwiązań – od tradycyjnych po ekologiczne i ekonomiczne. Ostateczną decyzję każdy musi podjąć sam.

Pewne jest jedno – ceny ogrzewania stale rosną. Według wyliczeń Eurostatu w drugiej połowie 2011 r. nastąpił w Polsce wzrost (wobec drugiej połowy 2010 r.) cen prądu o 5,1 proc., zaś gazu o 6,5 proc. Raport serwisu Gramwzielone.pl pt. „Energia Odnawialna w Polsce 2012" przypomina, że na rynku konkurencyjnym ceny energii czeka długookresowy konsekwentny marsz w górę. Ministerstwo Gospodarki w swoich prognozach szacuje bowiem, że o ile cena ta w roku bieżącym wynosi 200 zł/MWh, to w 2013 r. będzie to już 245 zł/MWh, w 2015 r. – 265 zł/MWh, a w 2020 r. – 340 zł/MWh.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Konsolidacja długu - co to jest, jak działa i dla kogo jest najlepsza?

Duża część z nas posiada wiele zobowiązań finansowych, ale nie wszyscy radzą sobie ze spłacaniem zaległości w terminie. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Nawet w przypadku kilku pożyczek czy kredytów można wybrnąć z tej sytuacji. Odpowiedź to konsolidacja długu.

Kiedy długi są przekazywane do firmy windykacyjnej?

Wskaźnik zadłużenia Polaków rośnie z roku na rok. W ostatnim kwartale 2017 roku łączna wartość przeterminowanych długów przekroczyła 25 mld złotych. Jeśli banki i inne instytucje, które zmagają się z nieuregulowanymi wierzytelnościami, mają trudności w sprawnym odzyskaniu swoich pieniędzy, mogą je przekazać do firmy windykacyjnej. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Lokaty bankowe - czy to się opłaca?

Niemal 30% Polaków wybiera lokaty bankowe jako sposób pomnażania oszczędności. Chociaż niskie oprocentowanie nie zachęca do deponowania kapitału właśnie w takiej formie, lokaty cieszą się dużą popularnością. Czy to oznacza, że takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Sprawdzamy.

Jeśli nie w banku, to gdzie – kilka słów o pożyczaniu

Bank odmówił ci przyznania kredytu? Potrzebujesz środków na remont samochodu lub wyprawkę dla dziecka? A może masz inne, niespodziewane wydatki, jednak twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska dla banku? Nie martw się, nie ma sytuacji bez wyjścia. W takiej sytuacji możesz skorzystać np. z pożyczki pozabankowej lub pożyczki prywatnej. Który sposób jest najbardziej korzystny?