Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W 2014 r. do sprzedaży wejdzie nowe Volvo XC 90. Samochód zostanie zbudowany na nowej platformie marki, która posłuży także do budowy średnich i dużych limuzyn.

Auto otrzyma również nową generację czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych. Oba typy będą produkowane wyłącznie z turbosprężarkami.

Jeżdżący quadem Łukasz Łaskawiec wygrał Rajd Faraonów i zdobył Puchar Świata. 22-letni zawodnik Łaskawiec Rally Team z Krzykawki koło Olkusza, który jeździ yamahą, ma szansę na najwyższą lokatę w nadchodzącym Rajdzie Dakar.

Citroen sprzedał już od 2009 r. ćwierć miliona aut gamy DS, która zostanie poszerzona o DS3 kabriolet. W sprzedaży są DS3, DS4 i DS5, ta ostatnia ma napęd hybrydowy.

Sprzedawcy aut zmniejszyli zatrudnienie w roku zakończonym 1 września 2012 r. o 2050 osób. Związek Dealerów Samochodów ostrzega rząd, że jeżeli nie pobudzi rynku, to w kolejnych 12 miesiącach branża zwolni ponad 3,8 tys. osób. 1 września br. zatrudnienie wynosiło 38 130 osób.

Każda poduszka powietrzna ma pirotechniczny napełniacz. Niewielkie pudełko zawiera azydek sodu, który w momencie zderzenia w ułamku sekundy wypełnia airbag. Poduszki mają w zależności od miejsca montażu pojemność od 12 do 60 l. Współczesne auta mają nie więcej niż dziewięć poduszek.

Wartość koreańskiej marki Kia to 4,1 mld dol. i była wyższa o 50 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Kia znalazła się w rankingu stu najdroższych marek. W ostatnich trzech latach koreański koncern zwiększył sprzedaż aut osobowych o 81 proc. do blisko 2,5 mln. Według innego rankingu najdroższą motoryzacyjną marką jest Toyota, wyceniona na 30,3 mld dol. Jej wartość w ostatnim roku wzrosła o 9 proc.

General Motors przygotował nową platformę D2XX, którą do 2012 r. będzie wykorzystywać do budowy aut 12 marek i produkować w liczbie do 2,5 mln rocznie. Podobne platformy mają najwięksi konkurenci: Toyota (nazwana Toyota New Global Architecture) oraz Volkswagen z platformą MQB.

Jak podał Continental, w pierwszych ośmiu miesiącach br. sprzedaż opon do samochodów osobowych, dostawczych i terenowych zmalała o 5 proc., do 8,2 mln sztuk. Klienci kupili 3,4 mln opon zimowych (o 1 proc. więcej niż w ub.r.) i 4,8 mln letnich (spadek o 9 proc.). Największy spadek sprzedaży zanotowano we Włoszech, o 28 proc. Polska jest szóstym rynkiem w Europie, po Niemczech (32,2 mln), Francji (18,8 mln), Włoszech (13,4), Wielkiej Brytanii (11,3) i Hiszpanii (8,9).

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy